Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), nazywany koroną sportów jeździeckich, jest szczególnie efektowną dyscypliną. Obejmuje ona wszystkie aspekty sztuki hippicznej: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, kontakt z naturą i wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę skoku. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody.
Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa – na czworoboku o wymiarach 20x60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów w trzech chodach: stępie, kłusie i galopie, za co otrzymują oceny od sędziów w skali od 1 do 10, które przeliczane są później na punkty karne.
Najbardziej efektowna i widowiskowa, ale najtrudniejsza część WKKW – CROSS:
Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem jest do pokonania ponad dwadzieścia przeszkód (o wysokości od 100 do 120 cm) w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki (nawet do200 cm) – także do wody, skoki nad nietypowymi czasem bardzo wąskimi przedmiotami lub wielkimi kłodami.