Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), nazywany  koroną sportów jeździeckich, jest szczególnie efektowną dyscypliną. Obejmuje ona wszystkie aspekty sztuki hippicznej: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, kontakt z naturą i wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę skoku. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody. 

Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa – na czworoboku o wymiarach 20x60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów w trzech chodach: stępie, kłusie i galopie, za co otrzymują oceny od sędziów w skali od 1 do 10, które przeliczane są później na punkty karne.

Najbardziej efektowna i widowiskowa, ale najtrudniejsza część WKKW – CROSS:

Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem jest do pokonania ponad dwadzieścia przeszkód (o wysokości od 100 do 120 cm) w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki (nawet do200 cm) – także do wody, skoki nad nietypowymi czasem bardzo wąskimi przedmiotami lub wielkimi kłodami.

Ostatnim sprawdzianem jest konkurs skoków przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonali ciężki test terenowy, a teraz gdy zmęczenie daje o sobie znać muszą pokonać szereg przeszkód parkurowych, które to przy delikatnym choćby puknięci końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami karnymi daną parę. Ukończenie tej próby bez punktów karnych wymaga od zawodników wiele wyczucia i techniki, a od konia olbrzymiej staranności.