Festiwal Jeździecki Baborówko już za tydzień

Tradycyjnie w ostatni weekend maja (27-30 maja) w Baborówku odbędą się międzynarodowe zawody WKKW z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd jeździectwa. Na starcie zawodów zamelduje się ponad 200 zawodników i 350 koni z 25 państw całego świata. W tym roku podczas zawodów rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski seniorów WKKW oraz po raz pierwszy odbędą się zawody w powożeniu zaprzęgami parokonnymi.

W sportowym programie zawodów rozegranych zostanie 6 międzynarodowych konkursów WKKW na poziomach: CCI4*-S, CCI4*-L, CCI3*-S, CCI2*-S, CCIYH2*-S dla koni 6-letnich oraz CCI1*.  Publiczność w Baborówku będzie mogła oglądać prawdziwe gwiazdy światowego jeździectwa – wielokrotnych uczestników i zdobywców medali Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, m.in. Ingrid Klimke (GER), Michaela Junga (GER) czy Maxime Livio (FRA). Dzięki wsparciu mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza, łączna pula nagród wyniesie niebagatelną kwotę 415 000 zł, co czyni imprezę w Baborówku szóstymi najwyżej dotowanymi zawodami WKKW na świecie.

W ramach konkursu CCI4*-S rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski seniorów WKKW. O ten najbardziej prestiżowy tytuł w polskim WKKW będą walczyć także reprezentanci Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko – Paweł Warszawski i Małgorzata Cybulska.

Zawody w Baborówku dla polskiej drużyny WKKW, ale także dla wszystkich zawodników z kwalifikacją olimpijską, to etap w planie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich. Warto przypomnieć, że to właśnie w Baborówku polska drużyna WKKW w 2019 roku zdobyła drużynową kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Zawody WKKW odbędą się w klasycznej formule – w czwartek i piątek odbędą się próby ujeżdżenia, w sobotę – widowiskowe próby terenowe, a w niedzielę rywalizację zakończą próby skoków przez przeszkody i ceremonie zwycięzców.

Po raz pierwszy w Baborówku rozegrane zostaną także oficjalne zawody regionalne i towarzyskie w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. Udział w zawodach potwierdzili utytułowani zawodnicy m.in. najbardziej znane w polskim powożeniu rodzeństwo Weronika Kwiatek i Bartłomiej Kwiatek.

Bartłomiej Kwiatek na CAVALIADZIE, fot. M&R Photo

Weronika Kwiatek to trenerka Kadry Narodowej singli seniorów w latach 2016 i 2018 oraz trenerka indywidualna Bartłomieja Kwiatka. Była trenerką Kadry, kiedy Bartłomiej Kwiatek został Mistrzem Świata, a polska drużyna zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata (Kronenberg, Holandia, 2018). To także wielokrotna zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu Mistrzostw Świata w powożeniu. Bartłomiej Kwiatek to Mistrz Świata w powożeniu z 2018 roku. Sportowiec to 17-krotny Mistrz Polski oraz jedyny w historii Mistrz Polski w trzech kategoriach (w powożeniu zaprzęgami jedno-, paro- i czterokonnymi). Zawodnik siedem razy w swojej karierze wygrał ranking Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Jacek Kozłowski to jeden z bardziej utytułowanych zawodników – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca srebrnego medalu Mistrzostw Świata w 2003 roku.

Zawody w powożeniu zostaną rozegrane w weekend: w sobotę odbędzie się ujeżdżenie, a w niedzielę – emocjonujący maraton.

Festiwal Jeździecki Baborówko odbędzie się z udziałem publiczności zgodnie z obowiązującymi obecnie obostrzeniami. Wstęp dla publiczności jest wolny oraz możliwy będzie tylko w sobotę i niedzielę (w czwartek i piątek wstęp publiczności na teren zawodów nie będzie możliwy).