Polski dzień w Baborówku

Reprezentanci Polski zaprezentowali bardzo dobrą formę w dzisiejszych próbach terenowych podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko. Polska drużyna jest liderem w walce o awans do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

W najtrudniejszym konkursie zawodów CCIO4*-L po próbie terenowej na pierwszej pozycji utrzymał się Paweł Spisak (POL) z koniem Banderas. Para jako jedyna pokonała w normie czasu trudny cross o długości ok. 5700m oraz niemal 40 przeszkód. Na drugiej pozycji konkurs ukończył dwukrotny złoty olimpijczyk Michael Jung (GER) z koniem Fischerchipmunk FRH. Trzecie miejsce po drugim dniu rywalizacji należy do Jana Kamińskiego (POL) z koniem Jard.

W ramach konkursu CCIO4*-L rozgrywana jest Kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, o którą walczy także polska drużyna. Rywalami Polaków byli Białorusini i Rosjanie, ale obie drużyny straciły możliwość dalszej rywalizacji z powodu niewystarczającej liczby reprezentantów w drużynie (w skład drużyny muszą wchodzić trzy pary). Wczoraj białoruski zawodnik Alexander Zelendo (BLR) został wyeliminowany z dalszych rozgrywek, a dziś Hanna Nemtsava (BLR) wycofała się z konkursu. Z kolei Rosjanie wystawili do rywalizacji tylko trzy pary (każdy kraj mógł zgłosić cztery), a dziś Aleksandr Markov (RUS) został wyeliminowany z konkursu.

Mimo braku rywali, Polacy nie mogą jednak stracić koncentracji. Dziś Mariusz Kleniuk z Winoną przerwali swój przejazd w próbie terenowej, dlatego w dalszej rywalizacji biorą udział już tylko trzy pary. Jutro Joanna Pawlak z Fantastic Friedą, Paweł Spisak z Banderasem i Paweł Warszawski z Aristo A-Z muszą zostać zaakceptowani w przeglądzie weterynaryjnym oraz ukończyć wymagającą próbę skoków przez przeszkody. Będzie ona na pewno dużym wyzwaniem dla koni, które muszą się zregenerować po dzisiejszym trudnym crossie.

W konkursie CCI4*-S z najwyższą w Baborówku pulą nagród o wysokości 325 000 PLN prowadzi Andreas Dibowski (GER) na koniu FRH Butts Avedon. Na drugiej pozycji uplasował się po crossie Andreas Ostholt (GER) na koniu Corvette 31, a na trzeciej – Michael Jung (GER) na koniu Highlighter. Najwyżej uplasowanym Polakiem w tym konkursie jest Mateusz Kiempa (POL) na koniu Lassban Radovix (miejsce 9).

Pierwszą pozycję w konkursie CCI3*-S po próbie terenowej zajmuje Jan Kamiński (POL) z koniem Senior. Drugie miejsce objął Ksawery Śniegucki (POL) z koniem Rarashek, a trzecie – Johan Lindin (SWE) i Zuma.

Dziś zakończyła się rywalizacja w konkursie CCI2*-S. Tutaj w czołówce bez zmian; pierwsze miejsce należy do Vanessy Bolting (GER) z koniem Ready To Go, drugie miejsce – do Leoni Kuhlmann (GER) z koniem Hidalgo 179, a trzecie – do Julii Gillmaier (POL) i Red Sunrise 2.

Za nami także rozstrzygnięcie konkursu CCIYH2*-S dla młodych koni 6-letnich. Tutaj najlepszy był Jaroslaw Prihoda jr (CZE) z koniem Eldorado. Drugą pozycję wywalczyła Sabrina Labes (GER) z koniem Sparta’s Prince, a trzecią – Rebecca-Juana Gerken (GER) z koniem Fame 227.

Jutro swoje rozstrzygnięcia będą miały najtrudniejsze konkursy zawodów – CCIO4*-L, CCIO4*-S, CCIO3*-S. Jutro dowiemy się także, czy Polska wystawi swoją reprezentację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Zawodnicy w Baborówku walczą o rekordową pulę nagród finansowych (wyższą niż zeszłoroczny rekord). Dzięki wsparciu mecenasa zawodów – pana Romana Roszkiewicza – łączna pula nagród finansowych w konkursach międzynarodowych wynosi 465 000 PLN. W konkursie CCIO4*-L łączna pula wyniesie ona 85 000 PLN, z czego 60 000 PLN przypadnie trzem najlepszym zespołom w klasyfikacji drużynowej. Najwyższą premię zainkasuje natomiast zwycięzca CCI4*-S – będzie to aż 100 000 PLN, a łączna pula nagród w tym konkursie wyniesie 325 000 zł.

Sportowe emocje to oczywiście nie wszystko w Baborówku. Do udziału w Festiwalu organizatorzy zachęcają nie tylko kibiców jeździectwa, ale także młodzież, rodziny z dziećmi i seniorów. W niedzielę, 26 maja, na głównym hipodromie o godz. 12.30 rozpoczną się pokazy. W programie zaplanowano konkurs specjalny – sztafetę zaprzęg-samochód, jeździecki pokaz kaskaderski La Pattat stunt show oraz agility i frisbee, czyli akrobacje w wykonaniu psów.

Na terenie Ośrodka Jeździeckiego Pałac Baborówko powstanie strefa dla dzieci z atrakcjami przygotowanymi przez m.in. Szamotulski Ośrodek Kultury, Straż Pożarną czy Nadleśnictwo Pniewy, Wydawnictwo Media Rodzina. Organizatorzy zachęcają także do zakupów na kiermaszu regionalnych produktów oraz na stoiskach z akcesoriami jeździeckimi.