Jutro w Baborówku próby terenowe

Na Festiwalu Jeździeckim Baborówko odbyły się dziś próby ujeżdżenia. Jutro zawodnicy klas CCIO4*-L, CCI4*-S, CCI3*-S oraz CCI2*-S zmierzą się z próbami terenowymi. W Baborówku pogoda sprzyja, ale organizatorzy i gospodarz toru, Lars Christensson, przed zawodnikami nie postawili łatwego zadania na crossie. Zawodnicy będą mierzyć się m.in. z nową przeszkodą wodną.

W najtrudniejszym konkursie zawodów CCIO4*-L, w którym zawodnicy jutro będą musieli pokonać 5700m i wykonać do 40 skoków, dziś po próbie ujeżdżenia pierwszą pozycję ex aequo zajmują Paweł Spisak (POL) na Banderasie i Michael Jung (GER) na Fischerchipmunk FRH.

Spisak to lider polskiej drużyny w walce o kwalifikację olimpijską, która rozgrywana jest właśnie w ramach konkursu CCIO4*-L. Polska drużyna dziś zaprezentowała bardzo dobrą postawę i prowadzi w klasyfikacji po pierwszej próbie. Wynik polskiej drużyny w składzie: Mariusz Kleniuk i Winona, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Paweł Spisak i Banderas oraz Paweł Warszawski i Aristo A-Z – to 93 punkty karne.

Drugie miejsce zajmuje reprezentacja Białorusi z 122,2 punktami karnymi. Jej skład został  jednak dziś osłabiony – z dalszej rywalizacji wyeliminowany została para Aleksander Zelenko (BLR) i Vertikt. Miejsce trzecie zajmuje reprezentacja Rosji, mając na koncie 114 punktów karnych.

W konkursie CCI4*-S, w której łączna pula nagród wynosi 320 000 PLN, prowadzenie po ujeżdżeniu objął Andreas Ostholt (GER) na koniu Corvette 31. Najlepszym Polakiem w tym konkursie jest Mateusz Kiempa na koniu Lassban Radovix.

W konkursie CCI3*-S prowadzenie utrzymał Johan Lundin (SWE) i koń Callameno. Najlepszym Polakiem w tym konkursie jest po próbie ujeżdżenia Michał Knap na koniu Valando 2.

W ramach konkursu CCI2*-S rozegrane zostały próby ujeżdżenia i skoków. Tutaj pierwszą pozycję objęła Vanessa Bolting na koniu Ready To Go, a najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Julia Gillmaier na koniu Red Sunrise 2.

Po próbach ujeżdżenia i skoków są także pary konkursu CCIYH2*-S dla młodych koni 6-letnich. Tutaj na prowadzeniu jest Miroslaw Prihoda Jr (CZE) na koniu Eldorado. Najlepsza polska para to Aurelia Drywa i koń Iwan.

Zawodnicy w Baborówku walczą o rekordową pulę nagród finansowych (wyższą niż zeszłoroczny rekord). Dzięki wsparciu mecenasa zawodów – pana Romana Roszkiewicza – łączna pula nagród finansowych w konkursach międzynarodowych wynosi 465 000 PLN. W konkursie CCIO4*-L łączna pula wyniesie ona 85 000 PLN, z czego 60 000 PLN przypadnie trzem najlepszym zespołom w klasyfikacji drużynowej. Najwyższą premię zainkasuje natomiast zwycięzca CCI4*-S – będzie to aż 100 000 PLN, a łączna pula nagród w tym konkursie wyniesie 325 000 zł.

Sportowe emocje to oczywiście nie wszystko w Baborówku. Do udziału w Festiwalu organizatorzy zachęcają nie tylko kibiców jeździectwa, ale także młodzież, rodziny z dziećmi i seniorów. W niedzielę, 26 maja, na głównym hipodromie o godz. 12.30 rozpoczną się pokazy. W programie zaplanowano konkurs specjalny – sztafetę zaprzęg-samochód, jeździecki pokaz kaskaderski La Pattat stunt show oraz agility i frisbee, czyli akrobacje w wykonaniu psów.

Na terenie Ośrodka Jeździeckiego Pałac Baborówko powstanie strefa dla dzieci z atrakcjami przygotowanymi przez m.in. Szamotulski Ośrodek Kultury, Straż Pożarną czy Nadleśnictwo Pniewy, Wydawnictwo Media Rodzina. Organizatorzy zachęcają także do zakupów na kiermaszu regionalnych produktów oraz na stoiskach z akcesoriami jeździeckimi.