Kwalifikacja olimpijska w Baborówku

Po raz drugi drużyny WKKW z Europy Centralnej i Wschodniej będą mogły podczas Equestrian Festival Baborówko walczyć o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Poprzednio, w 2019 roku, drużyna Polski wygrała w Baborówku bilet na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020.

Flagowa impreza Baborówka we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – Equestrian Festival Baborówko 2023 – tradycyjnie odbędzie się w maju. Zawody zostaną rozegrane w dniach 18–21 maja 2023 roku, a pula nagród ponownie uplasuje to wydarzenie wśród najwyżej dotowanych zawodów tej rangi na świecie.

Staramy się, aby każdego roku zawodnicy i kibice mogli w Baborówku doświadczać nowych wrażeń i pięknych sportowych emocji. W 2022 roku otworzyliśmy największy w Polsce plac kwarcowy o powierzchni 12 000 mkw. oraz zorganizowaliśmy pierwsze w Baborówku oficjalne zawody w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi i parokonnymi, w ramach których odbył się Puchar Narodów. – mówi Henryk Święcicki jr., dyrektor zawodów w Baborówku. – W przyszłym roku i przy okazji 15. edycji Equestrian Festival Baborówko zorganizujemy kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. – podsumowuje.

To drugi raz, kiedy w Baborówku ekipy z Grupy C (Europa Centralna i Wschodnia) będą mogły walczyć o bilet na igrzyska. W 2019 roku o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 rywalizowały w Baborówku 3 drużyny, w tym z Polski, Rosji i Białorusi. Kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zdobył zespół biało-czerwonych pod wodzą trenera Kadry WKKW Marcina Konarskiego w składzie: Mariusz Kleniuk i Winona, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Paweł Spisak i Banderas, Paweł Warszawski i Aristo A-Z. Pierwszy raz od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku Polska zdobyła szansę, by zawalczyć drużynowo o medal olimpijski.

W programie Equestrian Festival Baborówko 2023 znajdą się m.in. konkursy CCI4*-S, CCI4*-L, CCI3*-S, CCI2*-S oraz konkurs dla młodych koni CCIYH2*-S. Kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 dla zespołów z Grupy C (Europa Centralna i Wschodnia) odbędzie się w ramach klasy CCI4*-L. Należy także pamiętać, że warunkiem przeprowadzenia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 i wyłonienia zwycięskiej drużyny jest udział w zawodach ekip z przynajmniej trzech państw z Grupy.

Equestrian Festival Baborówko to jedna z bardziej rozpoznawalnych polskich imprez jeździeckich. W 2023 roku odbędzie się 15. edycja tego wydarzenia, którego formuła z roku na rok jest rozwijana.

Duże doświadczenie organizacyjne zespołu Ośrodka Jeździeckiego Baborówko i wyjątkowa infrastruktura sportowa sprawiają, że na starcie w Baborówku chętnie meldują się najbardziej utytułowani zawodnicy WKKW, w tym m.in. medaliści i uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, Światowych Igrzysk Jeździeckich czy Mistrzostw Europy. Wśród nich wymienić należy choćby niemieckich multimedalistów Michaela Junga i Ingrid Klimke, czy Julię Krajewski (GER), która w 2021 roku jako pierwsza kobieta w historii jeździectwa wygrała złoty medal olimpijski Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w kategorii indywidualnej.

Główne nagrody dla Szwajcarów

Najbardziej prestiżowy konkurs zawodów Equestrian Festival Baborówko – CCI4*-S - zakończył się zwycięstwem zawodnika ze Szwajcarii – Felixa Vogga. W konkursie CCI4*-L triumfowała jego rodaczka – Nadja Minder. 

Dzisiejsza próba skoków konkursu CCI4*-S, o nagrodę Mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza, okazała się niełatwa. Wobec błędów rywali na parkurze, na jedną zrzutkę mógł pozwolić sobie lider w konkursie – Felix Vogg (SUI) na 14-letnim wałachu Colero i to właśnie on stanął na najwyższym stopniu podium i zainkasował niebagatelną sumę 100 000 złotych. Na miejscu drugim uplasował się reprezentant Niemiec i multimedalista najważniejszych światowych imprez – Michael Jung dosiadający konia Kilcandra Ocean Power. Bardzo dobrze w dzisiejszej próbie zaprezentował się Niemiec Jerome Robine, który na koniu Black Ice odnotował jedynie dwie sekundy spóźnienia i tym samym uplasował się ostatecznie na miejscu trzecim. 

„Byłem tu, w Baborówku, już dwa razy, impreza bardzo szybko się rozwija i cieszę się, że tu wracam. Najtrudniejszym wyzwaniem tych zawodów było pokonanie tych gości, którzy stoją tu obok mnie na podium!” – powiedział uśmiechnięty Szwajcar. 

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski został Mateusz Kiempa na koniu Lassban Radovix, który zajął miejsce ósme. Warto dodać, że ten wymagający parkur bezbłędnie i w normie czasu pokonały tylko dwie pary, w tym jedna z Polski – Joanna Pawlak i Fantastic Frieda. 

W klasie CCI4*-L, o puchar LOTTO, po zwycięstwo pojechała dziś Nadja Minder ze Szwajcarii na 15-letnim wałachu Toblerone. Na miejsce drugie mimo zrzutki awansował Belg Jarno Verwimp na klaczy Mahalia, a trzecia była zawodniczka z Australii – Lissa Green dosiadająca konia Billy Bandit.


fot. Martaf.photo - Marta Flatow

„Dzisiejszy parkur był wymagający, ale udało mi się zrealizować plan i jestem bardzo szczęśliwa. Skoki były wcześniej naszą słabszą stroną, ale teraz myślę, że to się zmienia. [Toblerone – przyp. Baborówko] to wspaniały WKKW-ista i jestem z niego bardzo dumna. Zawody w Baborówku są świetne, profesjonalnie zorganizowane i z miłą atmosferą.” – mówiła amazonka. 

W konkursie CCI3*-S, o puchar KUHN Maszyny Rolnicze, podium należało do reprezentantów Niemiec. Swoje prowadzenie „dowiozła” do końca Anna Lena Schaaf na klaczy Lagona OLD. Tuż za nią uplasowała się Vanessa Bölting na Ready To Go W, a Top 3 zamknął Brandon Schäfer-Gehrau na klaczy Fraeulein Frieda 10. 

Próbą terenową zakończyła się rywalizacja w klasach CCI2*-S i CCIYH2*-S. W konkursie dwugwiazdkowym, o puchar Badix, triumfował Niemiec Jerome Robine na koniu Avatar 42. Na miejscu drugim uplasował się reprezentant gospodarzy Paweł Warszawski na klaczy Lucinda Ex Ani 4, a na trzecim Amanda Andersson ze Szwecji na koniu Kokos. W klasie dla młodych koni sześcioletnich, o puchar Stadniny Kunowo, najlepsza okazała się para z Niemiec - Emma Brüssau i koń Tullibards Bennysambassador. Drugi był Jasper Peeters z Belgii na wałachu Cadell Z, a trzecia Sanne de Jong z Holandii na Larosaleen W. 

Partnerem wydarzenia jest należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Wyniki: https://zawodykonne.com/zawody/199/tour/4 

Vogg ponownie na prowadzeniu na Equestrian Festival Baborówko

Za nami próby terenowe podczas Equestrian Festival Baborówko. Dziś zawodnicy mierzyli się nie tylko z trudnym zadaniem, jakie postawił przez nimi gospodarz toru, ale także ze zmienną pogodą.

W najbardziej prestiżowym konkursie zawodów z pulą nagród w wysokości 350 000 zł – klasie CCI4*-S o nagrodę mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza – Felix Vogg (SUI) na Colero przejął prowadzenie. Zawodnik w tym konkursie startuje na dwóch koniach i z Cartanią jest obecnie na miejscu piątym.

– Trasa była bardzo wymagająca, szczególnie pod koniec, gdzie zadania następowały szybko jedno po drugim. Było tam parę zagadek. (…) Jestem bardzo zadowolony z obu moich koni, zrobiły wszystko, o co je poprosiłem. – powiedział Felix Vogg. – To zupełnie różne konie. Pierwszy [Cartania – przyp. Baborówko] chce galopować bardzo szybko, więc w takich bardziej krętych crossach jest jej trudniej. Jednak to bardzo dobry koń w tej próbie. Drugi, Colero, jest trochę bardziej doświadczony, jego trzeba trochę pchać do przodu, więc takie trasy są dla niego idealne – podsumował reprezentant Szwajcarii.

Trasa krosu w tym konkursie była wymagającym zadaniem, dlatego większość zawodników do swojego wyniku musiała dopisać punkty karne za błędy na przeszkodach lub za przekroczenie normy czasu. Tylko dwoje zawodników ukończyło konkurs „na zero” – Lina Forsberg (SWE) na koniu Kaizen oraz Michael Jung (GER) na koniu Kilcandra Ocean Power i to właśnie oni zajmują odpowiednio miejsca drugie i trzecie. 

Najlepszym Polakiem po próbie terenowej w konkursie CCI4*-S jest Mateusz Kiempa (POL) z Lassban Radovix. Zawodnik po dopisaniu 12,8 punktu karnego za przekroczenie normy czas z miejsca pierwszego po ujeżdżeniu spadł na miejsce 9 po krosie.

W 4 długich gwiazdkach o puchar Lotto na prowadzenie wysunęła się Nadja Minder (SUI) na koniu Toblerone. Amazonka przejechała kros na czysto, dopisując do swojego wyniku tylko 0,4 punktu karnego za przekroczenie normy czasu. Drugie miejsce zajmuje obecnie Ingrid Klimke (GER) z Equistros Sienna Just Do It, a trzecie należy do Jarno Verwimp (BEL) na Mahali.

W CCI3*-S o puchar Kuhn Maszyny Rolnicze pierwsze i drugie miejsce po krosie utrzymały odpowiednio Anna Lena Schaaf (GER) z koniem Lagona Old oraz Antonia Baumgart (GER) na Ela Lou. Na miejsce trzecie wysunęła się Pia Münker na koniu Cascada.

Dziś w Baborówku odbyły się także próby skoków w klasach: CCI2*-S, CCI1*-Intro, CCIYH2*-S.

W klasie CCI2*-S pierwsze miejsce zatrzymał Jerome Robine (GER), który startuje w tym konkursie z dwoma końmi. Po ujeżdżeniu zawodnik miał pierwszą pozycję z koniem Coby R, a dziś ukończył skoki przez przeszkody na pierwszym miejscu z Avatar 42. Miejsce drugie należy do Pawła Warszawskiego (POL) z koniem Lucinda Ex Ani 4, a miejsce trzecie – do Janneke Boonzaaijer (NED) z Intermezzo Dea.

W konkursie dla młodych koni CCIYH2*-S z miejsca trzeciego na miejsce pierwsze awansowała Merel Blom (NED) z Lortero. Miejsce drugie objął Christoffer Forsberg (SWE) z Camille K. A na miejscu trzecim uplasował się Andreas Dibowski (GER) z koniem Lillet 3.

W CCI1*-Intro odbyły się dziś próba terenowa i próba skoków, dlatego zawodnicy zakończyli już zmagania w tej klasie. Prowadzenie utrzymała Antonia Baumgart (GER) z Lagavulin 4. Miejsce drugie należy do Lotty Lamberg (FIN) z koniem Come In Like A Rose, a trzecie do Polki Emilii Tousty dosiadającej konia Nagato. 

Jutro w Baborówku odbędą się próby skoków, które rozstrzygną czterodniowe zmagania zawodników na pięknych terenach Ośrodka Jeździeckiego Baborówko.

Partnerem wydarzenia jest należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Wyniki online: https://zawodykonne.com/zawody/199/tour/4

Polak przejmuje prowadzenie

W Baborówku zakończyły się dziś próby ujeżdżenia. Jutro przed zawodnikami trudne zadanie, a dla publiczności najbardziej widowiskowa część WKKW – kros.

W najwyżej dotowanym konkursie – CCI4*-S o nagrodę Mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza – zmiana na pozycji lidera. Mateusz Kiempa (POL), dosiadając konia Lassban Radovix, ukończył próbę ujeżdżenia z wynikiem 27,8, obejmując tym samym prowadzenie. Dwa kolejne miejsca należą do Feliksa Vogga (SUI), który w tym konkursie startuje na dwóch koniach. Zawodnik pozycję drugą po ujeżdżeniu zajmuje z Colero, a trzecią – z Cartanią.

O pierwsze miejsce w tej klasie walczą także inni niezwykle utytułowani zawodnicy, jak m.in. Michael Jung (GER) na koniu Kilcandra Ocean Power (obecnie na miejscu 5) oraz Andreas Dibowski (GER) na koniu Brennus (na miejscu 6). Zwycięzca w tej klasie zainkasuje kwotę w wysokości 100 000 zł.

Dziś rozegrana została próba ujeżdżenia w konkursie CCI4*-L o puchar Lotto. Na prowadzenie wysunęła się Ingrid Klimke (GER) z koniem Equistros Siena Just Do It. Drugie miejsce należy do Lary De Liedekerke-Meier (BEL) z koniem Hermione D'Arville, a trzecie – do Merel Blom (NED) na Vesuve D’Aveyron.

Bez zmian w konkursie CCI3*-S o puchar Kuhn Maszyny Rolnicze. Pierwsze miejsce po krosie zajmuje Anna Lena Schaaf (GER) z koniem Lagona Old, drugie miejsce należy do Antonii Baumgart (GER) na Ela Lou, a trzecie – do Julii Krajewski (GER) na Chintonic 3. Najlepszym Polakiem w tej klasie jest Mateusz Kiempa (POL) z koniem Quintus Junior.

W CCI2*-S o puchar Badix prowadzenie objął Jerome Robine (GER) z Coby R. Drugie miejsce po drugiej części ujeżdżenia zajął Paweł Warszawski (POL) z koniem Lucinda Ex Ani 4. Miejsce trzecie obecnie należy do Antonii Baumgart (GER) z Ris De Talm.

W konkursie dla młodych koni CCIYH2*-S o puchar Stadniny Kunowo prowadzi Andreas Dibowski (GER) z koniem Lillet 3. Drugie i trzecie miejsce zajęła Merel Blom (NED) odpowiednio z końmi Lortero i Inamorata.

W CCI1*-Intro o puchar Canter Club prowadzenie objęła Antonia Baumgart (GER) z Lagavulin 4. Na miejsce drugie spadła Malin Petersen (SWE) z koniem Dance Monkey 7, a miejsce trzecie objął Christoph Wahler (GER) z Honoree P. Najwyżej uplasowaną Polką jest Marta Orłowska (POL) na koniu Captain Morgan 40.

Jutro w Baborówku rozegrane zostaną próby terenowe. Na profilu faceebokowym zawodów oraz Świata Koni, a także na stronie www.festiwal.baborowko.pl dostępna będzie transmisja na żywo zawodów (klasy: CCI3*-S, CCI4*-L, CCI4*-S, CCI1*-Intro).

Partnerem wydarzenia jest należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Szwajcar liderem po pierwszym dniu Equestrian Festival Baborówko 2022

Pierwszy z czterech dni miedzynarodowych zawodów Equestrian Festival Baborówko za nami. Dziś rozgrywane były pierwsze części ujeżdżenia w konkursach CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S oraz CCI1*-Intro.

Po pierwszej części najwyżej dotowanego konkurs zawodów – CCI4*-S o nagrodę Mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza – prowadzi reprezentant Szwajcarii Felix Vogg (SUI) z koniem Cartania. Najwyżej uplasowanym Polakiem jest tu Robert Powala z koniem Quirino Del Castegno.

W tej klasie jest o co walczyć. Łączna pula nagród finansowych wynosi 350 000 zł, a zwycięzca zainkasuje kwotę 100 000 zł. Rywalizacja z pewnością będzie emocjonująca. Jutro na liście startowej w drugiej części ujeżdżenia są najbardziej utytułowani zawodnicy na świecie, jak m.in. Michael Jung (GER) i Ingrid Klimke (GER) czy obecnie najwyższej sklasyfikowany w rankingu FEI Polak – Mateusz Kiempa.

W CCI3*-S o puchar Kuhn Maszyny Rolnicze po pierwszej części ujeżdżenia w pierwszej trójce – reprezentantki Niemiec. Na prowadzeniu jest obecnie Anna Lena Schaaf (GER) z koniem Lagona Old. Drugie miejsce należy do Antoni Baumgart (GER) z koniem Ela Lou, a trzecie – do Julii Krajewski (GER) z Chintonic 3.

W dwóch krótkich gwiazdkach o puchar Badix na prowadzeniu po pierwszej części ujeżdżenia jest Janneke Boonzaaijer (NED) z koniem Intermezzo Dea. Drugie miejsce zajmuje Jerome Robine (GER) z Coby R, a trzecie – Jan Matthias (GER) z koniem Ibsen 27.

W CCI1*-Intro o puchar Canter Club na prowadzeniu po pierwszym dniu jest Malin Petersen (SWE) z Dancer Monkey 7. Drugie miejsce należy do Antonii Baumgart (GER) z Juna R, a trzecie do Lotty Lamberg (FIN) z Come in Like a Rose.

Jutro kontynuacja ujeżdżenia w klasach: CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S oraz CCI1*-Intro oraz próba ujeżdżenia w klasach CCI4*-L o puchar Lotto, w której zawodnicy mogą zdobyć klasyfikację do mistrzostw Świata, oraz próba ujeżdżenia w klasie CCIYH2*-S dla młodych koni o puchar Stadniny Kunowo.

Partnerem wydarzenia jest należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Ponad 160 zawodników i ponad 300 koni z Polski i ze świata w Baborówku

Podczas Equestrian Festival Baborówko zawodnicy będą rywalizować o łączną pulę nagród finansowych w wysokości 500 000 zł. Na liście startowej międzynarodowych zawodów WKKW w dniach 26–29 maja znaleźli się medaliści i uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, Światowych Igrzysk Jeździeckich czy Mistrzostw Europy.

Czytaj więcej...

Festiwal Jeździecki Baborówko w ostatni weekend maja

Warto zarezerwować ostatni weekend maja (28–29.05), aby wybrać się na Festiwal Jeździecki Baborówko – międzynarodowe zawody WKKW rozgrywane od kilkunastu lat w Ośrodku Jeździeckim Baborówko koło Szamotuł. Festiwal gwarantuje nie tylko sportowe emocje na światowym poziomie, ale także doskonały czas na świeżym powietrzu dla całych rodzin.

Czytaj więcej...

Otwarty system zgłoszeń na Equestrian Festival Baborówko 2022

Do 4 maja otwarty jest FEI Entry System na zawody Equestrian Festival Baborówko, które odbędą się w Ośrodku Jeździeckim Baborówko w terminie 26–29 maja. W ich programie znalazło się 6 konkursów międzynarodowych, a łączna pula nagród finansowych wyniesie 500 000 zł.

Czytaj więcej...

Niemiecki dzień w Baborówku

Dziś zakończyły się zawody Equestrian Festival Baborówko. O niebagatelną w polskim WKKW pulę nagród w łącznej wysokości 415 000 zł rywalizowało w Baborówku 200 zawodników na 350 koniach z 25 państw całego świata. 

Czytaj więcej...

Baborówko po próbie terenowej

Dziś w Baborówku odbyły się próby terenowe w klasach CCI4*-S, CCI4*-L i CCI2*-YH oraz próby skoków przez przeszkody w klasach CCI3*-S, CCI2*-S i CCI1*-Intro. Zawodnicy mierzyli się nie tylko z wymagającą próbą terenową i próbą skoków przez przeszkody, ale także ze zmienną tego dnia pogodą w Baborówku.

Czytaj więcej...

Baborówko po ujeżdżeniu

Po dwóch dniach ujeżdżenia, jutro w Baborówku odbędą się próby terenowe dla konkursów CCI4*-S, CCI4*-L oraz CCI2*-YH. Zawodnicy będą mierzyć się m.in. z imponującym kompleksem przeszkód wodnych czy wymagającymi dużej wytrzymałości odcinkami galopu. Jutro odbędą się także próby skoków przez przeszkody dla konkursów CCI3*-S, CCI2*-S oraz CCI1*-Intro. Jutro – próbą ujeżdżenia – rozpocznie się także rywalizacja w ramach zawodów w powożeniu zaprzęgami parokonnymi.

Czytaj więcej...